طب سنتی اسلامی چیست

0

در این پست از طبیب فارسی می خواهیم درباره طب سنتی اسلامی و تفاوت ها و تاثیرهای آن روی بدن مطالعه داشته باشیم .

بر اساس مبانی طب اسلامی نباید در تجویز دارو و درمان بیمار عجله کرد اما طب مدرن با مشاهده علائم بیماری، آن را با تجویز انواع داروها سرکوب می‌کند، فاصله اندک دستورالعمل‌های طب سنتی با منابع دینی و… از جمله عناوین تشریح‌شده در میزگرد طب اسلامی است.

طب سنتی چیست؟

به طور خلاصه طب سنتی علمی است با قدمتی بیش از ۱۰۰۰ سال و میراثی گرانقدر مبتنی بر شواهد و محصول کار علمی و تحقیق هزاران دانشمند و پزشک بزرگ از جمله ابوعلی سینا ، رازی ، عقیله خراسانی ، حکیم محمد اعظم خان و … میباشد که در طول قرون و اعصار در مجموعه هایی کوچک و بزرگ گردآوری شده.

کتاب های طب سنتی افرادی چون زکریای رازی و مخصوصا ابن سینا شهرت زیادی دارد تا جایی که قریب به ۵۰۰ سال در دانشکده های اروپایی و آسیایی توسط اساتید تدریس شده است. اصول طبابت در این آثار طب سنتی، بر چهار طبیعت مزاج انسان یا اخلاط اربعه بوده از جمله: بلغم، صفرا، سودا و دم.

 

آیا این طب فایده ای هم دارد؟

قطعا فایده دارد…! بدون اغراق میشود گفت نتائجی مثبتی که داروهای گیاهی دارد بسیار اثر بخش و مفید است .

 

۱-بیماری از ریشه درمان میشود
این یکی از تاثیرات بسیار مفید است که شما دیر به دیر بیمار میشوید چون اَخلاط بیماری به آرامی به روش دارو های گیاهی از بدن شما خارج میشود .

۲-درمان بنا بر هر مزاجی پیش میرود
هر مزاج و طبعی با یک نوع دارو و روش درمانی خاص سازگاری دارد ، در حالی که وقتی شما به یک پزشک عمومی مراجعه میکنید معمولا دارو از پیش تعیین شده است .

۳-درمان ها طی چندین هزار سال تجربه شده
طب سنتی نیازی به موش آزمایشگاهی ندارد و دارو ها یا عرقیجات گیاهی کاملا تجربه شده هستن و راحت میتوانید با اعتقاد و توکل به خدا از این دارو ها استفاده کنید تا به اذن خدا شفا پیدا کنید .

۴- عوارض کمتری نسبت به دارو های شیمایی دارد
دارو های شیمایی اکثرا اثر مخربی بر روی کبد و یا کلیه و معده انسان میذارد .

 

طب اسلامی چیست؟

العلم علمان : علم الادیان و علم الابدان
دانش بر دو گونه است : دانش دین ها و دانش بدن ها.
طبابت ، کار خداوند است.

قرآن کریم ، از ابراهیم خلیل (علیه السلام ) نقل مى کند که فرمود:

و اذا مرضت فهو یشفین .(شعرا، آیه ۸۰)
و چون بیمار شوم ، او (خداوند) شفایم مى دهد.

این سخن ، بدین معنا است که طبابت ، کار خداوند متعال است و طبیب واقعى اوست . خداوند است که خواص درمانى را در داروها نهاد و در نظام آفرینش ، براى هر دردى دارویى آفرید و به انسان ، استعداد شناخت دردها و داروها و چگونگى درمان آنها را عنایت کرد و بدین سان ، او را مظهر نام هاى ((طبیب )) و ((شافى )) خود، قرار داد، چنان که پیامبران الهى نیز (براى درمان بیمارى هاى جان ) مظهر این نام هاى مقدس هستند. بنابراین ، از نگاه اسلام ، طبیب و دارو خواه براى روح (جان / روان )، و خواه براى تن (بدن / جسم )، تنها نقش یک واسطه را در نظام حکیمانه آفرینش ‍ ایفا مى کنند و درمان کننده ، فقط خداوند متعال است

اما اگر بخواهیم طب اسلامی رو به طور واضح تعریف کنیم : طبی که ارتباط دقیق جامع مادیات و معنویت موجود و تبلور یافته در جسم را تعریف می کند، طب اسلامی نامیده می شود.
تمامی مکاتب دنیا طب را بر اساس مشاهده تعریف کرده اند؛ خیلی دقیق و جدی. اما عالم به سلولهای یک اندام جاهل به سلولهای اندام دیگری می شود که نقص طب کلاسیک است. اما نقص مهمتر آن است که تعریف کلی از مادیات جسم دارند اما ارتباط جسم با جهان چه؟ یعنی محیط زیست (موقعیت جغرافیایی محیط زیست چه نقشی در سلامت انسان دارد یا نه؟ در جایی که انسان هایی دروغگو زندگی می کنند یا انسان های پاک، در سلامت ما نقش دارد یا نه؟ و نیز ارتباط با مونسان چه نقشی در سلامت دارد.
بحث بعد غذا است که در طب کلاسیک تعریف پروتئین و ویتامین است. اما بدست آوردن پروتئین از طریق حلال یا حرام آیا می تواند نقشی در سلامت یا بیماری ما داشته باشد یا نه؟ این صحبت را طب اسلامی باید توضیحی برای ارائه آن داشته باشد.
در عاشورا دو گروه مسلمان روبروری هم ایستاده بودند. هر دو نماز می خواندند، حتی نماز شب می خواندند هر دو اهل روزه بودند هر دو فریاد تکبیر برای حمله به هم داشتند. گروه دشمن کافر نبودند، همه مسلمان بودند ولی رو در رو ایستادند که علت رو در رویی این گروه با امام حسین، نقش غذای حرام بود که باور اینها را متغیر کرد غذای حرام می تواند باورهای انسان و توانایی های جسمی و روحی انسان را تغییر می دهد.

 طب سنتی اسالمی چیست

وبسایت اکسیرطب تمام هدفش بر این است که تمام مقالاتش را بر اساس چهار عنوان تالیف کند که شامل : گیاه درمانی ، عسل درمانی ، آب درمانی و قرآن درمانی است که انشالله به تفصیل برای هر عنوان تولید محتوا خواهد شد .

تفاوت های مصداقی طب اسلامی با طب سنتی:

آداب و شرایط حجامت در طب اسلامی نیز با طب سنتی اختلاف دارد. یکی از آداب در طب اسلامی این است که نباید هزینه ای بابت حجامت گرفته بشود در حالی که در ایران هزینه های خوبی بابت حجامت به پزشک داده میشود و معمولا هم پزشک روی اصول حجامت نمیکند ، ( آموزش حجامت روی اصول مطالعه شود )

در طب سنتی توصیه می شود میوه هایی مانند به و سیب را خشک کرده و بعنوان دمنوش استفاده کنند اما طب اسلامی آب همراه میوه یا بعد از آن سم معرفی شده است.
نکته: شاید آب فاتر یا میوه خشک شده اشکال نداشته باشد!

در طب سنتی توصیه اکید به جایگزینی روغن کنجد با روغنهای مصرفی می شود که در طب اسلامی کنجد، ارده و فرآورده های دیگر آن سبب آلزایمر، فراموشی و زوال مغز می شود و در مورد روغن کنجد فقط یک روایت آن هم برای سردرد که پیامبر (ص) در بینی می چکاندند.
نکته: در طب اسلامی برای روغن مصرفی، روغن زیتون، شحم گاو، زرد گاوی و گوسفندی و دنبه معرفی شده اند. همان طور که در سوره تین ، توصیه به زیتون شده.

در طب سنتی توصیه میشود برای رفع کم خونی از قرص آهن و آهن تاب و کفگیر آهنی استفاده شود ، مثلاٌ قاشق های آهنی آمده است برای اینکه در هنگام پخت غذا آن قاشق در داخل ظرف غذا باشد و همراه با آن پخته شود تا آهن ازش رها شود .

ولی در طب اسلامی آهن را رجس، نجس و مسخ معرفی می کند تا جایی که حتی در صورت دست زدن به آهن توصیه شده است دستها شسته شوند.
نکته: در طب اسلامی برای رفع کم خونی ترکیب سه شیره انگور، توت و خرما؛ مرکب ششم از ترکیبات دهگانه طب اسلامی (قرص خون) یا برخی موارد دیگر معرفی شده اند.

در طب سنتی توصیه به زالو درمانی می شود که در طب اسلامی اصلا به آن توصیه نمی شود و تنها یک روایت آن هم از اهل سنت وارد شده است.
نکته: در طب اسلامی حجامت و فصد، درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها معرفی شده اند که همراه با سیاهدانه جایگزین بسیاری از عمل ها هستند. ( اگر نسبت به فصد آشنا نیستید لطفا مقاله مربوطه را بخوانید : فصد چیست )

در طب سنتی توصیه به عرقیجات انواع گیاهان می شود که در طب اسلامی تایید نمی شود زیرا در فرایند تهیه آنها مواد الکلی یا سمی ایجاد می شود.
نکته: در طب اسلامی توصیه می شود گیاهان دارویی، صرفا جهت درمان و بصورت دمنوش مصرف شوند (تنها در چند مورد، جهت پیشگیری نیز توصیه به مصرف شده است).

در طب سنتی توصیه به مصرف گیاهانی می شود که بر اثر تجربه، اثربخش بوده اند که در طب اسلامی توصیه نمی شود مثلا گل گاو زبان و شیرین بیان که مضراتی نیز دارند و در طول زمان این ضررها نمایان شده است.
نکته ۱: طب اسلامی تنها گیاهانی را توصیه می کند که معصومین علیهم السلام تجویز کرده اند چرا که هیچ عارضه ای ندارند.

نکته ۲: در طب شیعی حدود ۱۵۰ گیاه معرفی شده اند که می توان در درمان های دیگر نیز استفاده کرد. مثلا گیاهی که برای سودا معرفی شده است در درمان معده نیز مفید واقع می شود.

طب سنتی مزاج ها را درمان می کند، طب شیمیایی عوارض را درمان می کند و به ریشه بیماری کاری ندارد. اما طب اسلامی ریشه را درمان می کند یعنی هم مزاج و هم عوارض را

در طب سنتی مزاج برای اعضا معرفی می شود مثلا سر را سودایی و کبد را صفرایی می نامند که در طب اسلامی مزاج کلی برای کل بدن داریم چرا که مزاج درون خون است که در کل بدن جریان دارد.

در طب سنتی لبو و چغندر توصیه می شود که در طب اسلامی بهیچ عنوان توصیه نمی شود.
نکته: لبو و چغندر و شکر حاصل از آن بشدت نهی شده است و برگ چغندر بسیار توصیه شده است و فواید بسیار زیادی دارد.

در طب سنتی به مصرف لبنیات خیلی توصیه نمیشود زیرا سردی بدن بالا میرود ولی در طب اسلامی آماده که غذای کامل و بسیار مفیدی است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات