قرص فاموتیدین

0

داروی فاموتیدین به خانواده‌ی داروهای ضد اسید تعلق دارد. از این دارو برای درمان سوزش معده (سر دل) و دیگر علائمی که باعث ایجاد مقدار زیادی اسید در معده (سوءهاضمه اسیدی) می‌شوند استفاده می‌شود در ادامه طبیب فارسی با این دارو آشنا میشوید .

اگر قبلا از این دارو استفاده کرده‌اید مجددا حتما مواد تشکیل‌دهنده دارو را بررسی کنید. سازنده‌های این دارو ممکن است مواد تشیکل‌دهنده را تغییر دهند و همچنین محصولاتی با نام مشابه ممکن است حاوی موادی باشند که برای بیماری دیگری مصرف می‌شود. مصرف داروی اشتباه ممکن است به شما آسیب برساند.

نحوه مصرف فاموتیدین و دوز مصرفی

پیشنهاد بعدی

برای درمان سوزش معده و سوءهاضمه اسیدی ۱ عدد قرص را به همراه یه لیوان آب بنوشید و از جویدن قرص خودداری کنید. اگر قرص جویدنی را مصرف می‌کنید، تمامی قرص را بجویید. این دارو را می‌توانید همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

برای جلوگیری از سوزش معده و بازگشت اسید این دارو را ۱۵ تا ۶۰ دقیقه قبل از خوردن غذا و نوشیدن مایعاتی که ممکن است موجب بازگشت اسید شوند مصرف کنید. در یک شبانه‌روز بیشتر از ۲ قرص مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک آن را برای شما تجویز کرده باشد. حتماً راهنمای مصرف را که در بسته قرص موجود است بخوانید.

اگر علائم بیماری پس از شروع به مصرف بیماری برجا ماند، مصرف دارو را قطع کنید. این دارو را نباید بیشتر از دو هفته یا ۱۴ روز پشت سر هم مصرف کرد. بدون مشورت با پزشک بیشتر از ۱۴ روز این دارو را مصرف نکنید.

عوارض جانبی فاموتیدین

مصرف فاموتیدین ممکن است منجر به عوارضی مانند سردرد، یبوست یا اسهال شود. اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد به سرعت با پزشک خود تماس حاصل کنید.

در صورتی که دکتر گوارش داروی فاموتیدین را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فواید آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی فاموتیدین را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند. چنان‌چه با عوارضی مانند کبودی یا خون‌ریزی، تپش قلب نامنظم یا یواش یا تند، نشانه‌های عفونت (مانند خلط گلو، تب و لرز)، تغییرات خلقی (مانند احساس بی‌قراری، گیجی، افسردگی و توهم)، تشنج روبه‌رو شدید با پزشک تماس بگیرید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی فاموتیدین نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف فاموتیدین

قبل از مصرف این دارو، اگر به داروی فاموتیدین یا دیگر ضد اسیدها مانند سایمتیدین و رانیتیدین حساسیت دارید یا هر حساسیت دیگری دارید، این موضوع را به پزشک یا دکتر داروخانه اطلاع دهید. داروی فاموتیدین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. قبل از مصرف فاموتیدین در مورد سوابق پزشکی خود مخصوصاْ مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، دیگر مشکلات شکمی مانند تومور را حتما با پزشک مشورت کنید.

برخی از علائم می‌تواند نشانه شرایط جدی‌ای باشد. اگر علائمی مانند سوزش معده همراه عدم تعادل/ عرق کردن/ سرگیجه، درد قفسه سینه/ فک/ دست یا شانه (مخصوصا همزمان با تنگی نفس و عرق کردن غیرطبیعی) و کاهش وزن بی‌دلیل را تجربه کردید، حتما با فوریت‌های پزشکی تماس حاصل کنید.
قرص جویدنی این دارو حاوی آسپارتام است. اگر فنیل کتونوری (PKU) یا هر شرایط دیگری که نیاز به محدودیت مصرف آسپارتام یا فنیل آلانین دارید با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید. جز در مواردی که پزشک تجویز کرده، کودکان زیر ۱۲ سال نباید این دارو را مصرف کنند. سالمندان نیز ممکن نسبت به عوارض جانبی این دارو (مخصوصا گیجی) حساسیت بیشتری از خود نشان دهند.

در زمان بارداری این دارو فقط موقعی مصرف شود که به آن نیاز دارید و پزشک برای شما تجویز کرده است. در مورد مزایا و خطرات این دارو با پزشک مشورت کنید. این دارو از طریق شیردهی انتقال می‌یابد. قبل از شیردهی به نوزاد در این مورد با پزشک صحبت کنید.

تداخلات دارویی فاموتیدین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی فاموتیدین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن نیست، لذا لیست تمامی داروهای مصرفی‌تان را با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی فاموتیدین نفرمایید.

بعضی از داروها برای هضم و جذب کامل به اسید معده نیاز دارند و فاموتیدین اسید معده را کاهش می‌دهد و ممکن است تاثیرات این داروها را تغییر دهد. این داروها عبارتند از:

آتازاناویر، دلاویردین و داساتینیب
داروهای آزول مانند ایتراکونازول و کتوکونازول
پازوپانیب
داروهای ضد اسید دیگری مانند سیمتیدین، نیزاتیدین و رانیتیدین

علائم اوردوز فاموتیدین

اگر علائم اوردوز این دارو مانند از هوش رفتن و مشکلات تنفسی را مشاهده کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. تغییر سبک زندگی مانند برنامه‌های کاهش استرس، ترک سیگار، ترک الکل و تغییرات رژیم غذایی (مانند کاهش مصرف کافئین و فلفل) ممکن است باعث شوند تاثیرات این دارو افزایش یابد. با پزشک یا دکتر داروخانه در مورد تغییرات سبک زندگی و مزایای آن مشورت کنید.

برای نگهداری صحیح داروی فاموتیدین، آن را در دمای اتاق، دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید و در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

مرتبط : مشاوره شیراز

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات