علت سفت شدن ماهیچه پشت ساق پا

0

از دزدناک تزین درذهای یدن گرفتگی عضلات است که میتواند دلایل مختلفی داشته باشد در طبیب فارسی به علل سفت شدن ماهیچه پشت ساق پا میپردازیم .

سفت شدن ماهیچه ساق پا که در اثر استفاده زیاد یا گرفتگی عضلات اتفاق می‌افتد ممکن است خیلی ناراحت‌کننده باشد و باعث مشکل در راه رفتن شود.

عضلات ساق پا شامل عضله گاستروکنمیوس و سولئوس در پشت استخوان ساق و بالای پاشنه قرار می‌گیرند. کار این عضلات، بالا کشیدن پاشنه در زمان راه رفتن، دویدن و ایستادن است.

 

درد ساق پا و گرفتگی عضلات ساق پا چیست؟

درد در پاها، مچ پا، زانو و لگن به طور معمول به طور جداگانه از درد پا رخ می دهد و در هر صورت، درد ساق پا در هر نقطه بین کشاله ران و مچ پا، به استثنای مفصل هیپ و پا رخ می دهد.

گاه در پی یک روز تمام انجام کار پشت میز دچار گرفتگی عضلات گردن می گردید یا بعد از ورزش به دنبال مدت ها بی حرکتی، دچار گرفتگی پا می شوید. برخی خانم ها پس از پوشیدن کفش پاشنه بلند، به گرفتگی پا مبتلا می شوند. راهکار غالب این موارد گرفتگی عضلانی، کشش مرتب عضله ها است و در مواردی که پاشنه بلند کفش عامل آن باشد، خودداری از پوشیدنش، تنها چاره است.

نوع دیگری از گرفتگی عضلانی است که ناراحت کننده تر بوده و آن گرفتگی عضلانی شبانه است. درست موقعی که شخص به خواب عمیق و راحتی رفته است، بر اثر گرفتگی دردناک و شدید ناحیه ساق پا از خواب می پرد. بیشتر کسان از رختخواب بیرون آمده و روی پای گرفتار لی لی می کنند تا گرفتگی آن برطرف شود. ولی گاه گرفتگی یادشده عود می کند. بعضی اوقات گرفتگی در ران است و گاهی در خودِ پا. در هر صورت، گرفتگی پا حالت ناراحت کننده و دردآلودی است.

در صورتی که به گرفتگی پا دچار می شوید، نخستین موردی که باید بررسی گردد، داروهای مصرفی شماست. پاره ای از داروها موجب گرفتگی عضلانی می گردند.

درد را می توان در تعدادی از راه های مختلف تجربه کرد درد در ساق پا، همانند سایر نقاط بدن، می تواند تیز، مبهم، بیحس کننده، سوزن سوزن شدن، سوزش، دردناک و غیره توصیف شود.

درد می تواند حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (طولانی مدت) باشد و در مقیاس شدت از خفیف تا شدید، و اغلب در مقیاس عددی امتیاز بندی می شود.

نورونهای حسی ( اعصاب ) مسئول تجربه ما از درد هستند و این ها توسط محرک هایی مانند سطوح بالایی از فشار، درجه حرارت بالا و یا پایین و مواد شیمیایی که می تواند منجر به آسیب های بافتی شود.

علت سفت شدن ماهیچه پشت ساق پ

تشخیص درد ساق پا چگونه است؟

آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP) نمودار تریاژ برای مشکلات پا را تولید کرده اند و تعدادی از سوالات که برای محدود کردن تشخیص بالقوه و ارائه به موقع مراقبت های پزشکی پرسیده می شود.

الگوریتم های AAFP با کشش متداول و استخوان شکسته و افتراق این دو قبل از برخورد با انواع دیگر آسیب و در نهایت اذیت کردن مشکلات بالقوه پزشکی آغاز می شود.

پزشکان در یک روش مشابه، در طول فرایند تشخیص کار ممکن است یک تشخیص افتراقی پس از یک سری پرسش و پاسخ برای رد کردن مشکلات آشکار برسند.

دکتر ساق پا و مکان درد را بررسی می کنند.

آسیب های خاص، ناشی از آسیب های ورزشی، ممکن است با استفاده از تصویربرداری اولتراسوند، اشعه ایکس، سی تی اسکن، MRI و اسکن استخوان مورد بررسی قرار گیرد.

 

مهمترین اقدامات درمانی برای گرفتگی و سفت شدن عضلات و ساق پا عبارتند از:

بلافاصله بعد از آسیب، سرد کردن عضلات پشت ساق با کیسه حاوی خرده های یخ. سرمای موضعی برای ۱۵-۱۰ دقیقه که هر ساعت تکرار میشود
استراحت و کمتر ایستادن و کمتر راه رفتن تا چند روز
بستن کف پا و ساق با باند کشی با فشار ملایم به منظور کاهش تورم
دراز کشیدن و بالا نگه داشتن ساق بالاتر از سطح قلب
استفاده از دو عصای زیر بغل به مدت ۲-۱ هفته
بیحرکت کردن مچ پا برای چند روز با آتل یا اسپلینت

 

درمان های خانگی گرفتگی و سفت شدن عضلات و ساق پا

کشش و ماساژ عضله
کشش عضلات و آرام مالیدن آنها کمک به شل شدن عضله می کند.
برای گرفتگی ساق پا، وزن خود را بر روی پای گرفته بیندازید و کمی زانوی خود را خم کنید.
اگر نمی توانید بایستید، بر روی زمین و یا بر روی صندلی بنشینید و پای گرفته را دراز کنید.

پای خود را در موقعیت صاف قرار داده و سعی کنید انگشتان پای خود را بگیرید و به سمت داخل پا و ساق پا بکشید، این کار برای گرفتگی پشت ران نیز کمک کننده می باشد.
برای گرفتگی جلوی ران، با کمک یک صندلی بایستید و پای مبتلا را به طرف باسن خود بالا ببرید.
گرم یا سرد کردن عضله
بر روی عضلات گرفته، حوله گرم قرار دهید.
دوش آب گرم نیز باعث تسکین درد می شود.
به طور متناوب، ماساژ عضله گرفته با یخ نیز باعث آرام شدن عضله گرفته می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات