علت ترک خوردن ناحیه تناسلی زنان

0

به جراحت بافت واژن (که شامل واژن و بخش بیرونی آن است) بریدگی واژن یا «پارگی واژن» می‌گویند. معمولا جراحت‌های شدید واژینال در هنگام زایمان ایجاد می‌شوند اما ایجاد زخم‌های کوچک‌تر (که به آن‌ها بریدگی کوچک هم می‌گویند)؛ بسیار رایج است در طبیب فارسی به بررسی و علل این بیماری میپردازیم .

بریدگی ها، کبودی ها و زخم ها ممکن است یک انسان را نکشند، اما می توانند کاملا دردناک باشند. اگر این موارد در ناحیه های حساس پوست مانند اندام تناسلی وجود داشته باشند، فکر کنید که چقدر دردناک تر هستند. شاید این فکر تن شما را به لرزه بیندازد اما این حقیقتیست که شقاق واژن هم وجود دارد. شقاق در علم پزشکی به عنوان ترک و یا شکاف های پوستی تعریف می شود. شقاق معمولا بر روی غشای مخاطی پوست ایجاد می شود. شقاق واژنی شکاف هایی در اندام تناسلی است که در لایه ها و خطوط ظریف مهبل گسترش پیدا می کند. ساییدگی و یا پارگی در واژن رایج است زیرا این ناحیه به ویژه نسبت به برخی از فاکتور ها حساس می باشد.

علت ترک خوردن ناحیه تناسلی زنان

پیشنهاد بعدی

شقاق واژینال ممکن است در لبه ها و مناطق اطراف آن رخ دهد (شکاف های داخلی و خارجی واژن). اگر به دنبال درمان نباشید، شقاق به زخم یا جراحت های عفونی تبدیل می شود که می توانند بسیار زجرآور باشند. زنانی که از شقاق واژن رنج می برند از درد و ناراحتی شبیه به بریدگی هایی که با کاغذ روی پوست ایجاد می شود، شکایت می کنند. حتی اگر شقاق واژن یک تهدید جدی برای سلامت شما نباشد، اما می تواند به ویژه در هنگام مقاربت جنسی برایتان ناراحتی ایجاد کند.

 

چه عواملی سبب ایجاد شقاق واژن می شوند؟

متأسفانه، شقاق واژن ممکن است در زنان، صرف نظر از سن یا سطح آمادگی جسمانی آن ها تأثیر بگذارد. سطح بهداشت و سلامت ضعیف یا یک روال جنسی فعال تنها علت های ایجاد شقاق نیستند.
برخی از علل اصلی شقاق واژن عبارتند از:
عدم بهداشت شخصی
پاکسازی شدید ناحیه تناسلی
آسیب جسمی به ناحیه واژن. شکاف های واژنی به دلیل سوء استفاده جنسی
زایمان
خراشیدن واژن با ناخن بلند
مقاربت جنسی بدون روانکاری مناسب
اصطکاک ناشی از کاندوم لاتکس
فعالیت های جنسی غیرمعمول
عفونت در ناحیه واژن
بافت واژن / بافت مخاطی نازک
تغییرات هورمونی و سطوح پایین استروژن

یائسگی همراه با سطوح پایین استروژن باعث افزایش عفونت های باکتریایی در واژن و تحریک و خشک شدن منطقه می شود.
مصرف بعضی از داروها مانند تاموکسیفن، دانازول، مدروکسی پروژسترون، لوپرولید و نافارلین و همچنین برخی از قرص های ضد بارداری می توانند سطوح استروژن را پایین بیاورند.

مصرف بیش از حد الکل و سیگار کشیدن نیز می تواند به سیستم ایمنی ضعیف و شیوع عفونت کمک کند.
استرس و رژیم غذایی نامناسب می تواند منجر به اختلالات هورمونی و ساییدگی و خراش های تکراری و شقاق واژن شود.

علت ترک خوردن ناحیه تناسلی زنان

نکاتی برای درمان شقاق واژن

علاوه بر اینکه در مراحل اولیه می توان از داروهای خانگی کمک گرفت اما باید نکات دیگری هم رعایت شود تا درمان شقاق واژن سریع تر حاصل شود.
داشتن یک رژیم غذایی متعادل که غنی از میوه های تازه، سبزیجات و فیبر است.
ورزش منظم برای حفظ وزن بدن خود و جلوگیری از بیماری های دیگر
تمرین های یوگا، مدیتیشن و تمرین تنفس عمیق
پوشیدن لباس هایی که از الیاف طبیعی ساخته شده اند و هوا را عبور می دهند و عدم استفاده از لباس های تنگ (به ویژه لباس زیر) که از مواد مصنوعی ساخته شده اند می تواند موجب عفونت و شقاق داخلی واژن شود.
اگر شما به طور منظم شنا کنید، شک نکنید که تمام روز رطوبت اطراف لباس شنای شما سطح رطوبت اطراف ناحیه واژن را افزایش می دهد و باعث عفونت خواهد شد.
استفاده از کاندوم های روان کننده در طی مقاربت برای جلوگیری از گسترش بیماری های منتقله از راه جنسی و سایش و خشکی واژن که البته توصیه می شود از هر گونه فعالیت جنسی خودداری کنید تا بیماری به طور کامل بهبود یابد.
سیگار کشیدن را متوقف کنید زیرا نه تنها خشکی واژن و پاره شدن مجاری ادرار را افزایش می دهد بلکه روند روند بهبودی را نیز کاهش می دهد.
اگر شما مستعد ابتلا به عفونت و شقاق واژن هستید، از استفاده از تامپون ها، پد های معطر و یا کاغذ توالت استفاده نکنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.