علت قرمزی ناحیه تناسلی زنان چیست و چطور میتوانیم آنرا حل کنیم؟

0

علت قرمزی ناحیه تناسلی زنان چیست و چرا این اتفاق رخ میدهد؟ در این مقاله از طبیب فارسی قصد داریم تا درباره این موضوع بیشتر باشما صحبت کنیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

قسمت های مختلف بدن ممکن است دچار قرمزی، سوزش و خارش شود، اما اگر این مشکلات در ناحیه ی تناسلی باشد، آزاردهنده تر است، زیرا واژن به خارش و سوزش حساس تر است. حتی خاراندن ساده ی این ناحیه، کار آسانی نیست.

علت قرمزی ناحیه تناسلی زنان چیست؟

اما ناراحت کننده تر از خاراندن این ناحیه در محیط عمومی، ندانستن علت آن است.به طور کلی، وقتی دچار خارش واژن می شوید، احساس می کنید گویی ژاکتی پشمی با این ناحیه در تماس است و آن را ملتهب می کند.

واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی از بیماری های بسیار شایع واژن است. واژینوز باکتریایی (BV) بر اثر رشد بیش از حد باکتری ها و برهم خوردن تعادل pH واژن ایجاد می شود.

علائم و نشانه های واژینوز باکتریایی

خارش واژن اولین نشانه ی عفونت واژینوز باکتریایی نیست. ترشحات رقیق و بد بوی واژن به همراه سوزش کلی ناحیه، علائم اولیه این بیماری است. اگرچه خود این علائم نیز باعث خارش واژن می شوند.

درمان واژینوز باکتریایی

برای درمان واژینوز باکتریایی می توانید از ژل بهداشتی بانوان استفاده کنید. با استفاده از ژل واژینال تعادل pH واژن برمی گردد و محیط آن اسیدی تر می شود. اسید واژن به کشتن باکتری های بد و مضر کمک می کند و مفید است. اگر با استفاده از ژل بهداشتی بهبود نیافتید، نزد پزشک بروید. با مصرف آنتی بیوتیک تجویزی این عفونت درمان می شود.

عفونت قارچی

عفونت قارچی واژن در واقع، رشد بیش ‌از حد قارچی به نام کاندیدا است. وقتی خارش قابل توجهی در ناحیه ی واژن وجود داشته باشد، اولین بیماری ای که به ذهن می آید، عفونت قارچی است.

علائم و نشانه های عفونت قارچی

ترشحات غلیظ و پنیری شکل، قرمزی ناحیه ی لابیا (بافت بیرونی آلت تناسلی) و فرج و خارش از علائم شناخت ‌شده ی عفونت قارچی واژن است. در نتیجه، علت خارش واژن با ترشح می تواند عفونت قارچی باشد.

علت قرمزی ناحیه تناسلی زنان و تشخیص و درمان عفونت قارچی

باید به این نکته توجه کنید که فقط یک سوم زنانی که به خارش و سوزش واژن دچار می شوند، عفونت قارچی دارند. یکی از داروهای مؤثر این بیماری میکونازول است. میکونازول جزو داروهای ضد قارچ است و اگر به عفونت قارچی مبتلا باشید، قطعاً درمان می شوید.

اگزما یا پسوریازیس

بیماری های پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس بر اثر حساسیت یا بیماری خود ایمنی ایجاد می شوند. اگزما معمولاً روی قسمت های داخلی آرنج، چین و چروک ها، ناحیه ی کشاله ران، و ناحیه ی لابیا (بافت بیرونی آلت تناسلی) ظاهر می شود. علاوه بر اگزما، پسوریازیس نیز ممکن است روی واژن ایجاد شود. پوست در برابر عوامل مختلف از خود واکنش نشان می دهد. واکنش پوستی ممکن است رنگ، شکل و بافت پوست را تغییر دهد. این تغییرات و ضایعات پوستی را راش می نامند.

بیشتر مبتلایان اگزما و پسوریازیس در درمان و کنترل بثورات پوستی (ضایعات و لکه های قرمز رنگ) خبره اند، اما اگر برای اولین بار است که دچار علائم اگزما یا پسوریازیس می شوید، نزد پزشک بروید. چنانچه اگزما یا پسوریازیس عود کند، می توانید آن را کنترل کنید. پزشک ممکن است برای درمان پسوریازیس، قرص خوراکی یا کرم موضعی را برایتان تجویز کند.

درماتیت تماسی

درماتیت یا اگزما دسته ای از بیماری های پوستی است که سبب التهاب پوست می شوند. در درماتیت تماسی پوست بر اثر تماس مستقیم با یک ماده ی خارجی؛ قرمز، دردناک یا ملتهب می شود.

مواد و عواملی که پوست قسمت های مختلف بدن را ملتهب می کنند، ممکن است پوست ناحیه ی تناسلی را هم دچار حساسیت کنند. همان ‌طور که کرم مرطوب کننده ی جدید ممکن است حساسیت پوستی (نظیر خشکی، ترک خوردگی، لکه و جوش) ایجاد کند.

عوامل محیطی، مواد آرایشی، بهداشتی مختلف نیز احتمال دارد واژن را ملتهب کنند. صابون، مواد شوینده، کف حمام، لباس زیری با جنس جدید یا هر محصول جدیدی که با واژن شما تماس یابد، ممکن است سبب خارش آن شود.

اگر در ناحیه ی واژن به ‌غیر از احساس سوزش و خارش، علائم دیگری ندارید، به‌ احتمال ‌زیاد علت واکنش بدن شما استفاده از یک محصول جدید است. تامپون و نوار بهداشتی، کاندوم و لوبریکانت، لوازم و محصولات اصلاح و حتی دستمال توالت نیز می تواند علت خارش واژن باشد. در واقع، هر چیزی که دارای عطر و مواد شیمیایی باشد، ممکن است حساسیت ایجاد کند. اگر پوست شما هم حساس است، باید از محصولات و مواد ضد حساسیت یا هیپوآلرژنیک استفاده کنید.

درمان درماتیت تماسی

هرگونه مواد، لوازم و لباس هایی را که فکر می کنید به آن حساسیت دارید، کنار بگذارید. حمام با نمک اپسوم برای خارش واژن توصیه می شود. نمک اپسوم یا نمک حمام، نام رایج سولفات منیزیم است. مصرف موضعی کرم هیدروکورتیزون نیز در درمان خارش واژن مؤثر است. کرم هیدروکورتیزون را می توانید بدون نسخه از داروخانه بخرید. اگر بعد از چند روز خارش تسکین نیافت، نزد پزشک بروید.

بیماری های مقاربتی (STD)

خلاف تصور رایج، خارش واژن جزو علائم شناخته ‌شده ی اکثر بیماری های مقاربتی نیست، اما گاهی اوقات از اولین نشانه های ابتلا به بیماری است. ممکن است خارش واژن شدت یابد و سبب سوزش، ادرار همراه با درد، ترشحات بدبو، زخم‌ در ناحیه ی تناسلی و رابطه ی جنسی دردناک شود. اگر این علائم را تجربه کردید، باید نزد متخصص زنان بروید و حتماً آزمایش کشت ترشحات واژینال انجام بدهید.

زگیل تناسلی از جمله بیماری های مقاربتی است که اغلب با خارش همراه است. عامل ابتلا به زگیل تناسلی معمولاً نوع کم‌خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. زگیل تناسلی سبب ایجاد ضایعات پوستی می شود. این نوع از بیماری های مقاربتی pH واژن را تغییر می دهند و سبب خشکی و خارش می شوند.

درمان زگیل تناسلی

ویروس HPV به طور کامل درمان نمی شود. درمان های موجود زگیل های تناسلی قابل مشاهده را از بین می برند. با مراجعه به پزشک می‌توانید علائم و نشانه های زگیل تناسلی را درمان کنید و میزان بروز آن را کاهش دهید. مانند بیماری های مقاربتی دیگر، آنتی بیوتیک ها در درمان زگیل تناسلی نیز مؤثرند. پس، برای درمان زگیل تناسلی و مصرف آنتی بیوتیک حتماً نزد پزشک بروید و از خوددرمانی بپرهیزید.

علت قرمزی ناحیه تناسلی زنان و شپش ناحیه ی تناسلی

وجود حشره و انگل در هر یک از قسمت های بدن ناخوشایند است، مخصوصاً ناحیه ی تناسلی. شپش تناسلی یا شپش عانه، نام نوعی حشره‌ از راسته ی شپش است که در ناحیه ی تناسلی زندگی می کند. شپش تناسلی فقط در بدن انسان زنده می ماند. شپش عانه انگل خارجی محسوب می شود و در خارج از بدن انسان زندگی می کند.

تنها منبع تغذیه ی شپش تناسلی خون انسان است. آلودگی های انگلی ناشی از شپش عانه در ناحیه ی تناسلی به‌راحتی قابل انتقال است و می تواند علت خارش واژن شدید باشد. شپش های تناسلی برای تغذیه شما را گاز می‌ گیرند. گزش شپش و تخم‌ شپش روی پوست، دو دلیل ایجاد خارش و سوزش در ناحیه ی تناسلی است.

راه های انتقال شپش ناحیه ی تناسلی

رابطه ی جنسی تنها راه انتقال شپش تناسلی نیست. تماس پوستی هم ممکن است شپش عانه را انتقال دهد. مثلاً، شپش تناسلی ممکن است از طریق تماس با ملافه ی آلوده به شپش و تخم شپش در یک هتل غیر بهداشتی به شما انتقال یابد و سپس از طریق تماس پوستی یا رابطه ی جنسی به شریک جنسی تان هم منتقل شود. شپش تناسلی با پوشیدن شلوار و لباس زیر فرد آلوده نیز انتقال می یابد.

پیشگیری و درمان شپش ناحیه ی تناسلی

شپش ناحیه ی تناسلی با داروهای بدون نسخه ای مانند کرم پرمترین قابل‌ درمان است، اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. برای پیشگیری از ابتلا به شپش ناحیه ی تناسلی حتماً به نکات مهم زیر توجه کنید:

  •  از رابطه ی جنسی محافظت نشده بپرهیزید
  • به بهداشت هتل و محل اقامت خود اهمیت دهید
  • شلوار و لباس زیر دیگران را نپوشید
  • شلوار و لباس‌ زیر خود را به دیگران ندهید

علت قرمزی ناحیه تناسلی زنان

لیکن اسکلروزیس

لیکن اسکلروزیس مانند اگزما یا پسوریازیس نوعی بیماری پوستی است که به شکل لکه‌ و بثورات پوستی سفید رنگ ظاهر می شود. این بیماری در همه ی قسمت های پوست ممکن است ایجاد شود، اما اغلب ناحیه ی تناسلی را درگیر می کند. لیکن اسکلروزیس سبب خارش شدید می شود.

تشخیص و درمان لیکن اسکلروزیس

مصرف استروئید موضعی (با دوز تجویزی پزشک) این بیماری پوستی را درمان می کند، اما شباهت ظاهر لیکن اسکلروزیس و سرطان مهبل یا ولوو، ممکن است کار را کمی پیچیده ‌کند. سرطان مهبل بیشتر در زنان مسن رخ می دهد. در نتیجه، مشاهده ی علائم در زنان جوان تر بیشتر نشانه ی بیماری لیکن اسکلروزیس است.

برای اطمینان بهتر است بعد از گذشت چند هفته از معاینه و تشخیص، دوباره نزد پزشک بروید. اگر در سنین بالاتر دچار علائم بیماری لیکن اسکلروزیس شدید، رعایت این نکته اهمیت بیشتری دارد. اگر استروئید علائم بیماری را از بین نبرد، برای رد کردن احتمال سرطان، نمونه‌ برداری انجام می شود.

تغییرات هورمونی و دوران قبل از یائسگی (پری منوپوز)

تغییرات و نوسانات هورمونی که در چرخه ی قاعدگی اتفاق می افتد، ممکن است سبب خشکی بافت واژن شود. این خشکی ممکن است سبب خارش شود. در دوران پری منوپوز (قبل از شروع یائسگی) نیز استروژن کاهش می یابد. پری منوپوز یکی از علل شایع خشکی و خارش واژن است.

درمان خارش واژن ناشی از تغییرات هورمونی و دوران قبل یائسگی

پس از سه روز استفاده از مرطوب‌ کننده های بدون نسخه، خارش داخلی واژن برطرف می شود. برای درمان هرگونه خارش در قسمت خارجی واژن، می توانید از کرم استروژن تجویزی پزشک استفاده کنید.

عفونت دستگاه ادراری

علت خارش واژن و تکرر ادرار ممکن است عفونت دستگاه ادراری باشد که به اختصار (UTI) نامیده می شود. عفونت ادراری می تواند در کلیه ها، مجرای ادراری، حالب (لوله انتقال ادرار از کلیه ها به مثانه) و مثانه رخ دهد.

علائم و نشانه های عفونت دستگاه ادراری

  • درد لگن
  • احساس نیاز فوری به دفع ادرار
  • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
  • ادرار کدر یا بدبو

از دیگر علائم تائید شده ی عفونت دستگاه ادراری، ایجاد خارش به شکل سوزن سوزن شدن و احساس گزگز است. اگر عفونت نزدیک مجرای ادراری رخ دهد، احتمال بروز این نشانه ها بیشتر می شود. در صورت مشاهده ی این علائم باید نزد پزشک بروید. پزشک با آزمایش ادرار، وجود باکتری در دستگاه ادراری را بررسی می کند.

درمان عفونت دستگاه ادراری

با مصرف آنتی‌ بیوتیک، باکتری ها از بین می روند و عفونت درمان می شود.

درمان های زیبایی برای علت قرمزی ناحیه تناسلی زنان

در دهه های اخیر، اهمیت ظاهر آلت تناسلی نزد زنان بسیار بیشتر شده است. مهم شدن ظاهر آلت تناسلی را می توان به رواج از بین بردن موهای زائد در ناحیه ی تناسلی نسبت داد. در نتیجه، بسیاری از زنان برای بهبود ظاهر آلت تناسلی خود از درمان های زیبایی غیرمتعارف کمک گرفته اند. ماسک زغال فعال مهبل (استفاده از ماسک زغال فعال صورت در ناحیه ی تناسلی) و بخور واژینال دو نمونه از درمان های زیبایی غیرمتعارف است.

هرگز این درمان های غیرمتعارف زیبایی را به کار نبرید. نه فقط به این دلیل که این روش ها غیر ضروری است، بلکه به این علت که درمان های غیر متعارف زیبایی واژن، ممکن است سبب حساسیت و واکنش پوستی شوند و در نتیجه، خارش و سوزش ایجاد کنند. آلت تناسلی، ظریف ترین و حساس ترین بافت بدن است. بنابراین، باید به‌آرامی و با دقت با این اندام رفتار کنید. بنابراین، از هرگونه درمان غیرضروری بپرهیزید.

سوختگی ناشی از سولاریوم

شاید باور نکنید که استفاده از دستگاه سولاریوم، علت خارش واژن تان باشد. در واقع، اگر مضرات سولاریوم (تخت های برنزه کننده) را بدانید، شاید دیگر هرگز به آن فکر نکنید. سولاریوم احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد، افزون بر این، اگر به‌ صورت برهنه از دستگاه سولاریوم استفاده کنید، واژن شما می سوزد، قرمز و پوسته‌ پوسته می شود و می خارد. بنابراین، به شدت توصیه می کنیم برای برنزه کردن پوست خود هرگز از سولاریوم استفاده نکنید.

درمان سوختگی ناشی از سولاریوم

برای درمان سوختگی واژن، می‌توانید کمی آلوئه ورا را با روغن نارگیل یا روغن درخت چای مخلوط کنید و آن را به ‌صورت موضعی در ناحیه ی تناسلی خود استفاده کنید. مصرف این مواد در ناحیه ی واژینال هیچ ضرری ندارد.

سوزش ناشی از وکس کردن و اصلاح کردن

پوست ناحیه ی تناسلی به اندازه ی تمام قسمت های دیگر بدن (حتی بیشتر) نسبت به سوزش ناشی از تیغ اصلاح، وکس کردن و اصلاح کردن حساس است. هنگامی که هرجایی از پوست بدن خود را اصلاح یا وکس می کنید، یکپارچگی پوست را بر هم می زنید. اگر به وکس کردن و اصلاح کردن حساسیت داشته باشید، امکان قرمزی، خارش و سوختگی پوستتان وجود دارد.

آتروفی واژینال

همان طور که در سایت healthline گفته شده، آتروفی واژینال معمولاً در زمان یائسگی و بعد از آن رخ می دهد. هر قدر، از زمان یائسگی بیشتر گذشته باشد، احتمال بروز آتروفی واژینال بیشتر است. روش های درمانی سرطان پستان مانند شیمی درمانی هم، ممکن است اثر مشابهی در بروز آتروفی واژینال داشته باشد.

به دلیل بالا رفتن سن، به طور طبیعی تولید استروژن در بدن کاهش می یابد. در نتیجه، بافت واژن نازک می شود. نازکی بافت واژینال منجر به آتروفی واژینال می شود. آتروفی واژینال اصطلاحی عمومی برای تمام نشانه ها و مشکلات بعد از یائسگی مانند خارش، درد، خشکی واژن و اختلالات ادراری است.

درمان آتروفی واژینال

خوشبختانه، برای کاهش علائم و ناراحتی های ناشی از آتروفی واژینال، می توانید مرطوب کننده های واژن را که به راحتی در دسترس هستند، به کار ببرید.


در این مقاله از سلامت زنان سعی کردیم درباره علت قرمزی ناحیه تناسلی زنان برای شما صحبت کنیم. چراکه علت قرمزی ناحیه تناسلی زنان میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر شما هم با این موضوع برخورد داشته اید و راه حلی برای آن داشته اید از بخش نظرات همین پست باما درمیان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات