تست خواب یا پلی سومنوگراف چیست

0

مطالعه خواب آزمایشی است که داده های مربوط به شما را در زمان خواب ثبت می کند این داده ها منجر به خروجی و درک خواب خوب یا بد است با طبیب فارسی همراه شوید .

در طول آزمایش، EEG به منظور شناسایی چرخه های خواب و اختلالات، فعالیت مغز شما را رصد می کند. یک متخصص خواب از این EEG و همچنین از حرکات، تنفس، سطح اکسیژن و ضربان قلب شما استفاده می کند تا دریابد شما به اختلال خواب دچار هستید یا خیر.

تست مطالعه خواب با چه هدفی انجام می شود؟
ممکن است مطالعه خواب برای بررسی موارد زیر انجام شود:

آپنه خواب
اختلال حرکتی دوره ای اندام / سندرم پاهای بی قرار
نارکولپسی
بیخوابی
راه رفتن در خواب
اختلال رفتار در مرحله خواب REM
انواع مطالعات خواب
چهار نوع مطالعه خواب وجود دارد.

PSG شبانه تشخیصی، خواب عمومی و برخی عملکردهای بدن مانند تنفس، سطح اکسیژن خون، ریتم قلب و حرکات اندام را کنترل می کند.

آزمایش تشخیصی سنجش خواب آلودگی در طول روز (MSLT) می تواند به تشخیص نارکولپسی کمک کرده و میزان خواب آلودگی فرد در طول روز را ارزیابی کند. این تست سرعت به خواب رفتن فرد در موقعیت های آرام در طول روز را اندازه گیری می کند. همچنین سرعت و چگونگی ورود فرد به مرحله خواب موسوم به خواب REM را کنترل می کند. این تست صبح روز بعد از PSG شبانه تشخیصی انجام می شود.

تست خواب یا پلی سومنوگراف چیست

ارزیابی تیتراسیون PSG و CPAP در دوشب. در شب اول، شما تحت نظارت و ارزیابی قرار می گیرید. در صورتی که تیم پزشکی دریابند دچار آپنه خواب هستید، برای ارزیابی دقیق فشار هوا جهت درمان CPAP (فشار مثبت مداوم راه هوایی) برای یک شب دیگر بازخواهید گشت. در این مطالعه هوا از طریق ماسکی که مخصوص بینی طراحی شده است، به مجاری تنفسی وارد می شود.

PSG شبانه انشعابی همراه با تیتراسیون CPAP. اگر تیم پزشکی در اولین بخش مطالعه شبانه متوجه آپنه خواب متوسط یا شدید شوند یا نسبت به آن مشکوک باشد، این آزمایش را انجام خواهند داد. نیمه دوم آزمایش میزان CPAP مورد نیاز برای درمان آپنه را مشخص می کند.

چگونه می توان برای مطالعه خواب آماده شد
چه کاری باید از قبل انجام شود
پزشک در مورد اینکه آیا داروهای خود را طبق معمول مصرف کنید یا مصرف آن ها را پیش از آزمایش قطع کنید، با شما صحبت خواهد کرد. هیچ گونه کافئین یا الکلی در روز آزمایش مصرف نکنید، چراکه می تواند در نتایج تداخل ایجاد کند.

چه چیزی به همراه داشته باشم

در صورت استفاده از لباس خواب راحت، کتاب یا مجله و بالش مخصوص، آن ها را با خود بیاورید. ممکن است بتوانید دوست یا یکی از اعضای خانواده را به عنوان همراه داشته باشید تا در زمان خواب آرامش بیشتری حس کنید.

تست خواب یا پلی سومنوگراف چیست

در مطالعه خواب باید انتظار چه چیزی را داشت
در طول مطالعه
شما یک اتاق خواب خصوصی در یک مرکز خواب یا بیمارستان خواهید داشت. تکنسین ها در نزدیکی شما می نشینند تا هنگام خواب شما را کنترل کنند. اتاق شما دارای یک دوربین فیلمبرداری است تا آنها بتوانند آنچه در حال وقوع است را ببینند و یک سیستم صوتی دارد تا بتوانید با تکنسین ها صحبت کنید. اتاق شما دارای حمام خصوصی است؛ فقط زمانی که لازم است از آن استفاده کنید را به تکنسین ها اطلاع دهید تا بتوانند سیم های رابط شما به تجهیزات مانیتورینگ را خاموش کنند.

ممکن است در ابتدا تمام تجهیزات و مانیتورینگ ناخوشایند به نظر برسد. اما بیشتر افراد بدون مشکل زیادی به خواب می روند.

تجهیزات مورد استفاده
یک تکنسین الکترودهای چسبناکی را روی صورت، پوست سر، قفسه سینه و اندام ها قرار می دهد. این ها سیگنالهای الکتریکی تولید شده توسط مغز و فعالیت عضلانی را به تجهیزات اندازه گیری ارسال می کنند. این سیگنال ها در زمان خواب فعالیت مغز، ضربان قلب، ریتم قلب و فشار خون را به صورت دیجیتالی ثبت می کنند.

سایر آزمایشات و تجهیزات مطالعه خواب
EEG (الکتروانسفالوگرام) برای اندازه گیری و ثبت فعالیت موج مغز
EMG (الکترومیوگرام) برای ثبت فعالیت عضلانی مانند کشش صورت، به هم فشردن دندان ها و حرکات پا؛ علاوه برای این، این دستگاه به تعیین مرحله خواب REM نیز کمک می کند
EOG (الکترو اوکولوگرام) برای ضبط حرکات چشم؛ این حرکات به نمایش مراحل مختلف خواب، به ویژه خواب REM کمک می کنند
EKG (الکتروکاردیوگرام) برای ثبت ضربان و ریتم قلب
سنسور جریان هوا بینی برای ثبت جریان هوا
میکروفن خروپف برای ضبط خروپف

تست خواب یا پلی سومنوگراف چیست

بعد از مطالعه خواب
در صبح تکنسین ها سنسورهای متصل به پوست را جدا می کنند و شما به فعالیت های روزمره خود باز می گردید.

مدتی طول می کشد تا متخصص خواب بیش از صدها صفحه داده ی حاصل از مطالعه را بررسی کند. آن ها نتایج را به پزشک شما ارسال می کنند. به محض اینکه پزشک آنها را بررسی کرد، شما برای صحبت در مورد یافته ها و اقدامات بعدی با پزشک ملاقات خواهید کرد. اگر فکر می­ کنید ممکن است در خواب خود دچار اختلال باشید، با روانپزشکان در درمانکده تماس بگیرید.

نتایج مطالعه خواب
این داده ها شامل اطلاعاتی درباره خواب شما، مانند موارد زیر خواهد بود:

چه مدت زمانی در هر مرحله از خواب می گذرانید
چند بار بیدار می شوید
آیا تنفس شما قطع شد و آیا مشکل تنفسی داشتید
آیا خرو پف می کنید
وضعیت بدن
حرکات اندام
الگوهای غیرمعمول فعالیت مغز

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.