چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

0

همه میوه ها و خوراکی ها دارای خواص مفیدی هستند اگر به صورت درست استفاده شوند در طبیب فارسی برای شما خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام بخوریم آماده کرده ایم .

سیاری از افرادی که به رژیم غذایی خام خواری روی می‌آورند یا کلا خوردن خوراکی‌های نپخته را دوست دارند، نمی‌دانند کدام خوراکی‌ها را نباید به‌صورت خام مصرف کنند. قطعا غذاهای بسیاری هستند که خوردن آنها به‌شکل خام یا نارس برای بدن مضر است. در این مطلب ۳۰ خوراکی را معرفی خواهیم کرد که نباید به‌صورت خام یا نارس مصرف‌شان کنیم.

 

شیر

شیر هرچه تازه‌تر باشد، بهتر است؛ اما تازه‌بودن شیر بدان معنا نیست که باید آن را همان لحظه‌ای بنوشید که از گاو، بز، گوسفند، گاومیش یا شتر دوشیده‌ شده است. شیر خام یا غیرپاستوریزه می‌تواند حاوی باکتری‌ها یا میکرب‌های خطرناکی باشد که گاهی باعث بیماری یا حتی مرگ می‌شوند. مصرف شیر خام ممکن است به عفونت‌های خطرناکی مانند سالمونلا، لیستریا و ای. کولی نیز منجر شود. پاستوریزه کردن فراورده‌های لبنی سبب ازبین‌بردن این عوامل بیماری‌زا می‌شود. بنابراین، لازم است که شیر و فراورده‌های لبنی، قبل از مصرف، پاستوریزه شوند.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

کلم‌پیچ

معمولا کلم‌پیچ را یکی از سالم‌ترین خوراکی‌های دنیا می‌دانند؛ بااین‌حال خوردن مقدار بسیار زیاد کلم‌پیچ خام ممکن است به اختلالات هورمونی منجر شود که ناپایداری قند خون، تغییرات وزنی و سلامت بدن ازنظر سوخت و ساز را به دنبال دارد؛ حتی ممکن است باعث تورم غده تیروئید و گواتر شود.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

تخم‌مرغ

خوردن تخم مرغ خام بیشتر در کشورهایی مانند ژاپن و کره متداول است؛ اما در بسیاری دیگر از نقاط دنیا نیز محبوبیت دارد. یک مطالعه این باور نادرست را رد کرد که خوردن تخم‌مرغ خام سالم‌تر از نوع پخته آن است. با خوردن تخم‌مرغ پخته ۹۰ درصد پروتئین آن را جذب می‌کنید که خیلی بیشتر از پروتئین تخم‌مرغ خام (۵۰ درصد) است. همچنین احتمال انتقال سالمونلا ازطریق پوسته تخم‌مرغ بسیار زیاد است. البته تخم‌مرغ خامی که در انواع سس‌های تجاری وجود دارد، پاستوریزه است و خوردن آن مشکلی ایجاد نمی‌کند.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریمبادام

بادام میان‌وعده‌ای بسیار مغذی است و حاوی مقدار زیادی پروتئین، فیبر و چربی‌های سالم است؛ بااین‌حال این دانه‌ها سیانید طبیعی دارند که مقدار قابل‌توجهی از آن در بادام تلخ نارس موجود است. (سیانید در کتاب‌های جنایی آگاتا کریستی معمول‌ترین ماده برای قتل بود!) مطالعه‌ای موردی نشان داد که خوردن فقط چهار یا پنج عدد بادام تلخ می‌تواند سبب سرگیجه، حالت تهوع و گرفتگی عضلات شکم شود؛ بنابراین بهتر است بادام به‌شکل برشته یا در غذا استفاده شود. آمریکا یکی از کشورهایی است که فروش بادام فراوری‌نشده در آن غیرقانونی است؛ اما برخی از کشورها هنوز هم مشکلی با فروش آن ندارند.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

 

میوه آقطی

آقطی سیاه (Elderberries) حاوی آنتی اکسیدان است و ظاهرا می‌تواند علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را تسکین دهد و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند؛ بااین‌حال براساس یک گزارش، خوردن یا نوشیدن آقطی یا سایر بخش‌های سمی این گیاه به‌شکل خام می‌تواند به حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و کندذهنی منجر شود. خوشبختانه مواد سمی موجود در این میوه را به‌راحتی می‌توانید با پختن آن از بین ببرید.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

آرد

خوردن یک قاشق پُر آرد خام یا حتی خمیر کیک یا کلوچه می‌تواند خطرناک باشد. آرد خام ممکن است به باکتری ای. کولی آلوده باشد و خمیر کیک یا کلوچه هم به‌دلیل وجود تخم‌مرغ خام در آن ممکن است شما را به سالمونلا مبتلا کند؛ بنابراین چون با تفت‌دادن آرد یا پختن آن در غذاها همه باکتری‌هایش به‌راحتی از بین می‌روند، بهتر است دربرابر وسوسه خوردن آرد خام مقاومت کنید.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

کلم بروکسل

کلم بروکسل مواد مغذی بسیار زیادی دارد و سرشار از آنتی‌اکسیدان است. در اصل کلم بروکسل را نباید زیاد بپزید و می‌توانید آن را خام مصرف کنید؛ اما مصرف خام این کلم برای مبتلایان به کم کاری تیروئید (هیپوتیروئید) خطرناک است. کلم بروکسل خام یکی از عوامل خطرساز برای اختلالات عملکرد تیروئید است.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

 

سیب

می‌گویند روزی یک سیب بخورید تا به پزشک نیاز پیدا نکنید. این درست است؛ اما باید مراقب سیب‌خوردنتان هم باشید. فیبر موجود در سیب بسیار زیاد است و برخی افراد با خوردن سیب خام مشکل گوارشی پیدا می‌کنند. همچنین فروکتوز سیب نوعی فودمپ است که افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، نفخ زیاد و مشکلات گوارشی باید آن را در رژیم غذایی خود کاهش دهند. پوست‌کندن و پختن سیب می‌تواند هضم آن را آسان‌تر کند.

از سوی دیگر وقتی سیب خام را گاز می‌زنید، ممکن است تصادفا دانه‌های آن را هم بخورید. دانه‌های سیب حاوی آمیگدالین (amygdalin) هستند که سیانید آزاد می‌کنند. درست است که حداقل باید چهل عدد از دانه‌های سیب را بخورید تا خطر مرگ به‌همراه داشته باشد؛ اما مقدار کمی سیانید هم می‌تواند خطرناک باشد؛ بنابراین درهنگام خوردن سیب خام باید مراقب باشید که دانه‌هایش را نخورید.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

 

بادام‌هندی

بادام هندی علاوه بر اینکه میان‌وعده‌ای بسیار خوش‌مزه است، خواص فوق‌العاده‌ای هم برای تندرستی دارد. بادام‌هندی کلسترول بد و خطر حمله قلبی را کاهش می‌دهد و به جلوگیری از افزایش وزن کمک می‌کند؛ بااین‌حال بادام‌هندی خام حاوی اوروشیول (urushiol) است. اوروشیول ماده سمی و حساسیت‌زای موجود در پیچک سمی است که ازنظر گیاه‌شناسی جزو خانواده درخت بادام‌هندی به شمار می‌رود؛ به همین دلیل حتی لمس‌کردن بادام‌هندی خام می‌تواند در بعضی از افراد واکنش پوستی ایجاد کند.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

 

ماهی تن

ماهی تن خام را معمولا در سوشی یا به‌صورت کنسرو می‌خورند. البته به‌طورکلی ماهی خام در ایران طرف‌دار ندارد؛ ولی افرادی که رژیم خام‌خواری دارند، تن را به‌صورت خام می‌خورند. اگر ماهی تن را در کنار سایر غذاهای نپخته مانند گوشت خام یا سایر ماهی‌های خام قرار داده باشند، احتمال آلودگی آن زیاد است. همچنین تن خام جیوه بسیار زیادی دارد که می‌تواند بر سیستم قلبی ـ عروقی و سیستم عصبی مرکزی تأثیر منفی بگذارد. مطالعه‌ای نشان داد میزان جیوه‌ای که از ماهی‌های پخته به بدن می‌رسد، حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد کمتر از میزان جیوه ماهی خام است؛ بنابراین ماهی تن را کاملا بپزید و مصرف کنید.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

 

جوانه گیاهان

پرورش جوانه گیاهان و حبوبات مختلف کار بسیار آسانی است. جوانه گیاهان سرشار از مواد مغذی است؛ بااین‌حال خوردن جوانه‌های خام ممکن است سبب مسمومیت غذایی شود که با علائمی مانند گرفتگی عضلات شکم، اسهال و استفراغ همراه است و معمولا یک تا هشت روز بعد از خوردن آن ظاهر می‌شود. جوانه خام یا نیمه‌خام می‌تواند شما را به انواع بیماری‌های ناشی از غذا مبتلا کند.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

 

گوجه‌فرنگی

گوجه‌فرنگی رسیده را می‌توان به‌شکل خام خورد و این کار واقعا مشکلی ندارد؛ اما مطالعه‌ای در دانشگاه کرنل نشان داد که فعالیت آنتی‌اکسیدان‌ها در گوجه‌های پخته بسیار بیشتر از گوجه خام است. این مطالعه نشان داد برای دریافت بیشترین خواص گوجه فرنگی بهتر است آن را به‌صورت پخته مصرف کنید. گوجه‌فرنگی در ردیف دهم فهرست سبزیجاتی است که بیشترین میزان آفت‌کش روی آنها باقی می‌ماند؛ بنابراین قبل از مصرف باید آن را به‌خوبی بشویید. ساقه و برگ‌های گوجه‌فرنگی به‌دلیل سمی‌بودن خوردنی نیستند. گوجه‌های نارس سبز هم حاوی ماده سمی گلیکو آلکالوئید (Glycoalkaloid) هستند و باید از مصرف آنها خودداری کنید.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

 

لوبیا لیما

لوبیا لیما حاوی لینامارین است که اگر خام خورده شود، سیانید تولید می‌کند. خوشبختانه هنگامی که پخته می‌شود، مقدار سیانید آن کاهش می‌یابد تا جایی که بی‌خطر می‌شود. در کشورهایی مانند آمریکا همه تولیدکنندگان لوبیا لیما ملزم‌اند سطح سیانید این لوبیاها را برای عرضه به فروشگاه‌ها کاهش دهند، اما برخی از کشورها چنین الزاماتی ندارند؛ به همین دلیل بهتر است خودتان آن را بپزید تا خیالتان راحت باشد.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

سیب‌زمینی

معمولا کسی سیب زمینی را خام نمی‌خورد؛ اما هستند افرادی که به خام‌خواری روی آورده‌اند و نمی‌دانند نباید هر چیزی را خام بخورند. البته گاهی هم ممکن است کودکان سیب‌زمینی را برحسب کنجکاوی گاز بزنند. سیب‌زمینی حاوی مواد نامغذی (آنتی نوترینت) است که می‌تواند در فرایند هضم و جذب مواد مغذی بدن اختلال ایجاد کند. پختن سیب‌زمینی می‌تواند ۵۰ تا ۶۰ درصد از لکتین (یکی از ضدمغذی‌ها) را کاهش دهد. گلیکو آلکالوئید موجود در سیب‌زمینی می‌تواند سبب خواب‌آلودگی، خارش پوست، حساسیت غذایی و مشکلات گوارشی شود. این ماده با پوست‌کندن و پختن سیب‌زمینی به‌راحتی کاهش می‌یابد.

این بار که سالاد الویه درست می‌کنید و متوجه شدید درون برخی سیب‌زمینی‌ها خام مانده است، آنها را همان‌طور نیمه‌خام رنده نکنید و بگذارید کامل بپزند.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

 

مرغ یا جوجه

خوردن مرغ خام (یا نیمه‌خام) می‌تواند به بیماری‌هایی جدی منجر شود؛ به این دلیل که ممکن است حاوی سالمونلا، کامپیلوباکتر یا هر دوی آنها باشد که اسهال، تب و گرفتگی عضلات شکم را به دنبال دارد. مطالعه‌ای نشان داد که در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۲ مصرف مرغ خام شایع‌ترین عامل بیمارشدن افراد بود. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها می‌گوید گوشت مرغ باید در دمای ۱۶۵ درجه فارنهایت (حدود ۷۴ درجه سانتی‌گراد) کاملا پخته شود تا برای خوردن بی‌خطر باشد.

چه خوراکی‌هایی را نباید به‌صورت خام یا نارس بخوریم

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.