خواص آب نمک برای دندان

0

اب نمک یک درمان خانگی سنتی است با طبیب فارسی همراه شوید برای خواص درمانی اب نمک برای دندانها .

در خیلی از رسانه ها گاها می شنویم که آب نمک به عنوان محلول پر خاصیت برای شستشوی دندان هاست که می توان در صورت عدم دسترسی به مسواک از آن به عنوان پاک کننده ای مفید برای دندان ها استفاده کرد و همچنین می تواند لثه ها را ضدعفونی کند و مانند یک دهانشویه مفید برای دهان و دندان ها عمل می کند. باید بدانیم که نمک هنگامی که در آب حل و رقیق می شود اثر و خاصیت ضد باکتری آن روی میکروب ها ضعیف می شود.

شستشوی دهان با آب نمک می تواند باعث مقاوم و قوی تر شدن لثه ها در برابر میکروب های دهانی شده و تا حدی از حساسیت دندان ها نسبت به سردی و گرمی بکاهد. گاهی اوقات زخم های دهانی به صورت های مختلف به وجود می آیند که برای پیشگیری و درمان این زخم ها ی دهانی می توان از آب نمک به عنوان دهانشویه استفاده کرد.

از این جهت از آب نمک می توان به عنوان دهانشویه استفاده کرد که شرایط را برای رشد میکروب ها و فعالیت ویروس ها نامساعد می کند. توصیه می شود افرادی که به دهانشویه حساسیت دارند برای ضدعفونی دهان و زخم های دهانی از آب نمک استفاده کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از آب نمک برای شستشوی دهان مفید است زیرا به طور موقت دهان را قلیایی میکند که مانع تکثیر باکتری می شود چون تقریبا تمام گونه های باکتری محیط اسیدی را ترجیح می دهند و اینکه آب نمک ایزوتونیک است و غشاهای مخاطی را تخریب نمی کند. احتیاط کنید که شستن دهان با آب نمک و تف کردن آن مضر نیست اما بلعیدن آن به مقدار زیاد می تواند مضر باشد.

 

آیا آب نمک برای دندان مفید است؟

استفاده از نمک برای سفیدی دندان ها
این باور که می توان به جای استفاده از خمیر دندان از نمک برای سفید کردن دندان ها استفاده کرد اشتباه است و دندانپزشکان این باور را رد می کنند زیرا در داخل خمیر دندان مواد بسیار موثری مانند فلوراید و خوشبو کننده دهان و … برای پیشگیری از پوسیدگی دندان وجود دارد که در نمک وجود ندارند و استفاده از آن برای این کار اصلا خوب نیست. دندانپزشکان معتقدند مشکلاتی که برای افراد در مورد دهان و دندان پیش می آید برای ساختار دندان ها و بافت نگه دارنده دنادن ها (لثه ها) می باشد. رعایت بهداشت دهان و دندان شامل استفاده از مسواک، نخ دندان و استفاده از دهانشویه های ضد باکتری است.

آب نمک PH دهان را تغییر می دهد که مانع تکثیر بسیاری از میکروارگانیسم ها می شود اما فرم های مختلف آن ها را کاملا از بین نمی برد.

برای جلوگیری از عفونت یا آبسه دندان یا حتی زمانی که زخم دهانی دارید می توان از آب نمک یا نمک به تنهایی برای از بین بردن عفونت استفاده کنیم. اگرچه آب نمک به طور کامل خواص دهانشویه های تجاری را ندارد اما جایگزین مناسبی می تواند به شمار رود. زمانی که درصد نمک موجود بالاتر از پنج درصد باشد به آن آب نمک می گویند اگر شوری در آب بین سه و نیم تا حدود ۲۶ درصد باشد به آن هم نیز آب نمک گفته می شود. درصد اولی (سه و نیم درصد) میزان نمک موجود در آب دریا است و درصد دومی درصد معمول در آب اشباع شده با نمک است. از خواص آب نمک می توان به کاهش عفونت درد و التهاب نیز اشاره کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.